Implica-teContact

Despre

EUROPAfest aduce in fiecare an in Bucuresti, nume ale momentului, din toate colturile lumii: peste 300 muzicieni din 45 tari
  • 2016
    Allison Au Quartet / Canada
    Alex G Band / Romania
    Anatoli Tsampa and Friends / UK, Grecia
    Ausfahrt / Germania
    Carrot Lights / Estonia
    Cosmopolitan Sextet / Germany, Ucraina, Italia
    Cuneman Quartet / Italia
    Da voicez / Rusia, Ucraina
    Edmond Bilal Band / Franta
    Fluxus Trio / Venezuela
    Georgian Six / Georgia
    In One Stroke / Hong Kong - China, UK
    Jazz & Chocolate Duo / Italia
    Dan Papirany Band / Australia, New Zealand, Norway
    Far from Carolina / UK, USA
    Ekaterina Valiulina / Rusia, Elvetia
    Ilarion Ionescu-Galati / Romania
    Florin Ionescu-Galati / Romania
    Hans Mantel / Olanda
    Svetoslav Nikolov / Bulgaria
    Jam Sessions / Europe & USA



    Michal Puchowski Vibe Quartet / Polonia
    Miguel Angel Lous Jazz Group / Olanda, Columbia, USA, Belgia
    Mihaly Bazsinka Quartett / Ungaria
    Mina Choi Trio / USA, Coreea de Sud
    Noel Simone Band of Friends NYC / USA
    Part Time / Turcia
    Pippi Dimonte 5tet / Italia
    Solid Crest / Singapore, Thailanda, Japonia, Indonezia
    Stefano Latteri Band / Italia, Romania
    The Great Connection / Polonia, Danemarca
    Triism / USA
    Uta Habbig Band / Germania, Olanda, Grecia
    Petru Stoianov / Romania
    Dr. Jane Solose / USA
    Francesco Cippoletta / Italy
    Dr. Serban Soreanu / Romania
    Ting Zhou / China
    Ingo Dannhorn / Germany, South Korea
    Horia Sabin Dragoi / Romania
    100 pianists | 35 countries



  • 2015
    4Mament / Germania
    4S / Luxemburg, Franta
    Anatoli Tsampa Band / UK, Grecia
    Atom string Quartet / Polonia - descalificata
    Carrot Lights / Estonia
    Da Voicez / Rusia, Ucraina
    D.O. New Ensemble The Next Generation / Spania
    June Trio / USA, Coreea de Sud
    Turn On / Finlanda
    Hot Club de Bucharest / Romania
    Theo Wolters / Olanda
    Edwin Kim / Coreea de Sud
    Hakan Rydin / Suedia
    Doroteya Lyutskanova / Bulgaria
    Adrian Petcu / Irlanda
    107 violonisti / 40 tari
    Monofunktional / Austria
    Mynah / Italia
    NYC-Texas Connection / USA, Spania, Italia
    Parc X Trio / Canada
    Pilot / Australia
    Shalosh / Israel
    Zadeno Trio / Italia
    Momoka Masuda / Japonia
    Ioana Croitoru / Romania
    Francois Robert Girolami / Franta
    Melanie Chae / Coreea de Sud
    Filarmonica de Stat Sibiu
    Petru Stoianov / Romania
    Constantin Serban / Franta
    Gernot Winischhofer / Austria
    Chenxing Huang / China

  • 2014
    The Windwalkers / Germania, Columbia, Ungaria, Cipru
    Open Source Trio / Olanda, Bulgaria, Germania
    Parc X Trio / Canada
    The Adam Green Continuum / Marea Britanie
    Mosaico Jazz Trio / Spania, Portugalia
    Malin Kojola & Johan Emet / Finlanda
    Mag Balay Quartet / Polonia
    Kassiopeia / Germania
    Just 4 Friends / Romania
    Jazz Bezz B / Rusia
    Ismael Circus / Italia 
    Inventrio / Germania
    Impulse Duet / Italia
    HB Quartet / Franta
    Fabio Giachino Trio / Italia
    DO New Ensemble The Next Generation / Spania, Portugalia
    Da Voicez / Rusia, Ucraina
    Cypress / SUA, Israel, India
    Carrot Lights / Estonia
    Tramonto / Mexic
    Cafearia / Italia
    4Mament
    / Germania
    Carmineluigi Amabile
    / Italia
    Son Sojeong
    / Coreea de Sud, Germania
    Zolnacz Marianna
    / Polonia
    Cellacchi Riccardo
    / Italia
    Storcz Laura
    / Ungaria
    Squire Theodore
    / Marea Britanie, Germania
    Vassilis Blue Sotiriou & The BRB
    / Grecia, Elvetia
    D’lys
    / Marea Britanie
    Alex Hahn & The Blue Riders
    / Marea Britanie, Australia
    Two 4 the Road
    / SUA, Franta
    Margareta Paslaru
    / Romania
    Mike Davison
    / SUA
    Linda Chatterton
    / SUA
    Corvin Matei
    / Africa de Sud
    Janos Balint
    / Ungaria
    Momoka Masuda
    / Japonia
    Filarmonia din Sibiu
    / Romania
  • 2013
    Thomas Ford / Marea Britanie
    Arnesen Blues Band / Suedia
    Margareta Paslaru / Romania
    Voice / Marea Britanie
    Yavor & The Sonic Punsch / Belgia, Bulgaria
    Dario Pinelli & Binario Swing / Italia
    3 Forest Band / Romania
    Andreu Vilar Quartet / Spania, Argentina, Columbia
    Anthes-Bergler Quintet / Germania
    Any Jazz / Spania, Germania
    BCR Project / Indonezia
    Carrot Lights / Estonia
    Catanga Alex Padureanu / Romania
    Chocolate Disaster / Austria, Germania, Croatia
    Da Voicez / Rusia, Ucraina
    Dan Cavanagh Dallas Trio / SUA
    EYM Trio / Franta
    Federico Nathan Quintet / Spania, Uruguay, Italia
    HB Quartet / Franta, Bosnia si Hertegovina
    HI5 / Austria
    Ismaele / Italia
    Kelzoo / Germania
    Less than Four / Elvetia, Franta
    Lionel Bozek Trio / Austria
    Mira Falk Quartet / Germania, Islanda, Franta
    Nastja / Germania, Rusia
    Paulo Luz Trio / Portugalia, Rusia
    Puzzletone / Portugalia
    Quei Due / Marea Britanie, Italia
    Stedwin / Franta
    The Windwalkers / Germania, Columbia, Ungaria
    Time Unity 4tet / Elvetia, Franta
    Tipazband / Franta, Mexic, Germania
  • 2012
    3 Way Free / Israel
    Artbeaters / Slovenia
    Barba / Righetti Duo / Italia
    CCM Quartet / SUA, Columbia
    Damien Kingston Trio / Olanda, Australia
    Enescu College Jazz Quintet 2012 / Romania
    Evgeniya Zima Band / Rusia
    Franziska Katharina & Hagen Moller / Elvetia
    Imagine Band / Armenia
    Jazz in Dreadlocks / Polonia
    Lindeborg / Aadnekvam Duo / Suedia
    Loungerie II / Romania
    Luiza Sales e os Coringas / Brazilia
    Michael Aadal Group / Norvegia
    Mira Falk Quartet / Olanda, Germania, Islanda
    Olah Krisztian Trio / Ungaria
    Polished Blue Project / Polonia
    Quentin Angus Quintet / SUA, Australia
    Rozina Patkai Trio / Ungaria
    Ryo Hatakeyama & Yuko Yoshida Duo / Japonia
    The Dahi Divine Jazz Quintet / SUA
    To Book a Rest 5Tet / Italia
    Trio Millionaires / Israel
    Urban Fabula / Italia
    Yurgaki Trio / Columbia, Spania, Ecuador
    Boschkor Lara / Germania
    Zhuang Yun / China
    Iacob Laura / Romania
    Lundina Maria / Federatia Rusa
    Popan Anna Maria / Romania
    Ruseva Yoanna / Bulgaria
    Vardanyan Mariam / Armenia
    Hickey Mairead / Irlanda
    Bucholc Aleksandra / Polonia
    Daszkiewicz Aleksander / Polonia
    Bolozan Ionut / Romania
    Faber Line / Luxemburg, Belgia
    Kwasnikowska Roksana  / Polonia
    Park Sujin / Australia, UK
    Lakatos Robert / Serbia
    Wen Xianbo / China
    Haase Axel / Germania
    Arnesen Blues Band / Suedia
    Mandolin' Brothers / Italia
    Vincent's Chair / Australia
    Xavier Dotras Trio / Spain
  • 2011
    Adrian Gaspar Trio / Austria
    Andre Carvalho 5Tet / Austria, Portugalia
    Ayca Mirac Lazcaz / Germania, Turcia, Finlanda
    Indonesian Youth Regeneration / Indonezia
    Interfoam / Danemarca
    Intone / SUA, Austria, Suedia, Franta
    Jazz Challenge / Romania
    Jazzlings / Ungaria, Slovacia
    Karri Luthala Trio / Italia
    Kuromitsu Quartet / Rusia
    Marialy Pacheco / Australia, Cuba
    Matthieu Llodra Trio / Elvetia
    Milim / SUA, Japonia
    Peabody Jazz Quartet / SUA
    Rofalski Trio / Germania

    Song Yi Jeon Quintet / Elvetia, Coreea, Germania
    Sorin Zlat Trio
    / Romania
    Viktor Horvath Trio / Ungaria
    Park Yaeram / Coreea de Sud, Franta
    Kim Han Jung / Coreea de Sud, Franta
    Min Ruofan / China
    Bletton Charlotte / Franta
    Garraud Francois / Franta
    Cho Sunghyun / Coreea de Sud, Germania
    The Merry Poppins / Austria
    Aro Borger Quartet / Brazilia, SUA
    Atmasfera / Ucraina, Polonia
    Art Voices / Armenia
    Wayne Brown / Anglia
    Jam Sessions / Europa & SUA
  • 2010
    Cinzia Catania / Olanda, Elvetia, Romania, Italia,Tunisia
    Circumsonus / Austria
    Citric / Spania
    Dory Bavarsky Trio / SUA, Canada, Japonia, Israel, Germania
    Elena Mindru Trio / Romania
    Final Step / Elvetia
    G.I.R.L. / Franta,Germania, Rusia
    Karri Luthala Trio / Italia, Finlanda
    Mozambique TRIO / Turcia
    Paleka / Olanda, Germania
    Risikogesellschaft / Germania
    Rokicki & Pulcyn Duo / Polonia
    Sendai / Marea Britanie, Portugalia, Scotia, India
    Stephan Braun Trio / Germania, Polonia
    Unit Three / SUA
    Boyadzhiev Emil / Bulgaria
    Borz Andra / Romania
    Karagyozov Krikor / Bulgaria
    Spac Vladimir
    / Romania
    Ursu Melisa / Moldova
    Xu Jinzhao / China
    Musat Madalin / Romania
    Gologan Andrei / Romania
    Li Zixiao / China
    Pilsan Aaron / Austraia
    Lee Esther / S.U.A
    Muresan Valentin / Romania
    Bodnar Denys / Ucraina
    Orchestra Da Tre Soldi / Italia
    Stelzhamma / Austria
    Parafusions / Italia, Ungaria
    Saxest & Siim Aimla / Estonia
    Milo Suchomel Quartet / Slovacia
    Ql / Romania
    Parafusions / Italia , Ungaria
    Art Voices / Armenia
  • 2009
    Art Voices / Armenia
    Beefolk / Austria
    Citric / Spania
    Dwootho / Polonia
    Jazzilanti / Slovenia
    KNH / Ungaria
    The Moonstones / Romania
    Off-Quar-tet / Danemarca, Polonia
    Orioxy Quartet / Elvetia, Franta, Israel
    Paleka / Olanda, Germania
    The Shtriker Sextet / Israel
    Sonia & The Band / Romania
    Tamarazene / Ungaria
    Tavitjan Brothers / Macedonia, Armenia
    Trybala - Wieg Duo / Germania, Polonia, Belgia
    Vitime Band / Germania, Ucraina, Belarus, Serbia
    Yara and The Sweet Mob / Germania, Brazilia
    Zayranov Martin / Bulgaria
    Mitrofan Mihaela / Romania

    Zhang Jinru / China
    Shen Keyi
    / China
    Yin Oukalin / China
    Zhang Chendi / China
    Gong Yu / China
    Nowak Agata / Polonia
    Boursier Khrystyna / Ucraina
    Liu Zheng / China
    Shalgina Maria / Federatia Rusa
    Radio String Quartet Vienna & Klaus Paier / Austria
    Vjb / Anglia
    Trio Elf / Germania
    Stelzhamma / Austria
    Chabliz / Olanda
    Marcian Petrescu & Trenul De Noapte / Romania
    Anne Czichowsky & Jazzpartout / Germania
    Sidesteps / Austria
  • 2008
    Academic Jazz Group / Romania
    Andrey Marukhin Quintet / Rusia
    Anne Czichowsky & Jazzpartout / Germania
    Art Voices / Armenia
    Christian Pabst Trio / Olanda, Germania
    The Coffeetime / Rusia
    The Conception / Polonia
    Daniel Zamir Group / Israel
    Dorian Duo / Romania
    Fourscore / Germania, Franta
    The Invisible Landscape Sextet / SUA
    Laia Genc Liaison Tonique / Germania
    Lela & Joe Kaplowitz / Croatia, SUA
    Maria Fernandez Alvarez & Norman Peplow / Spania, Olanda, Germania
    Nahis Trio / Israel
    Next-Music-Ensemble / Slovenia
    Nicola Andrioli Paris 4et / Franta
    Orka Quartet / Germania, Islanda, Olanda
    Vincent's Chair Trio / Australia
    Marco Castelli Quartet / Italia
    Mildreds / Croatia
    Roberto Magris Jazz Quartet / Italia
    Blues Radio Budapest
    / Ungaria
    Davide Panozzo Band / Italia
    Brazauskas Zilvinas / Lituania
    Dora Gergely / Ungaria
    Savov Ivan / Bulgaria
    Karagianni dis Ioannis
    / Grecia
    Poptean Razvan / Romania
    Sallinen Lauri / Finlanda
    Hu Shuhan / China
    Seo Hong-Jun / Coreea de Sud
    Bakas Dimitrios / Grecia
    De Souza Fliblio Ferreira / Brazilia
    Hu Shuhan / China
    Hurtado Jose Luis / Mexic
    Seo Hong Jun / Coreea de Sud
    Yamamoto Kazutomo / Japonia
    Boodram Cameron / S.U.A
    Longo Marco / Italia
    Nassif Rafael / Brazilia
    Odai Kiyomitsu / Japonia
    Sikk Jaak / Estonia
    Stoilova Nadya / Bulgaria
    Styczen Antonina / Polonia
    Kim Youjin / Coreea de Sud
    Yaroshevskiy Stanislav / Federatia Rusa
    Hamernik Jozef  / Slovacia
    Acsai Timea / Ungaria
  • 2007
    Ajavares / Estonia
    Alexandra Lehmler Quintet / Germania, Columbia
    Alim Nastaev Trio / Rusia
    All Time Jazz Trio & Lucia Luzinska / Slovacia
    Anna Stepniewska Quartet / Polonia
    Clint Campisi Quartet / Germania, Australia
    Dan Cohen Trio - Lysosomian Dance / Israel
    The Dease / Madsen Quintet / SUA, Japonia
    Empirical / Marea Britanie, Canada
    Evgeny Lebedev / Rusia, SUA
    Evo Trio / Turcia
    Four Us / SUA
    Fourth Floor / Polonia
    Inner Energy / Olanda, Portugalia, Israel, Italia
    Karolina Trybala Duo / Germania
    M K 6 / Olanda, Serbia, Germania, Indonezia
    Magnus Mehl Quintet / Germania, Serbia
    Martin Terens Trio / Germania
    Milo Suchomel Quartet / Slovacia
    Miseta Alexandra Quartet / Ungaria
    Mr. Smith & Me / Romania, Marea Britanie
    Next-Music-Ensemble / Italia, Norvegia, Slovenia
    Nial Djuliarso Trio / SUA, Indonezia, Japonia
    Nicola Andrioli Paris 4ET / Italia, Franta
    No Limit Jazz Quartet / Austria, Slovacia, Germania
    Pawel Kaczmarczyk Trio "In Space" / Polonia
    Q3 / Elvetia
    Raluca Stoica & Jazzy Band / Romania
    Tettamanti Tema / Ungaria
    Theiler-Dietrich-Athanas / Elvetia
    Pocitari Lilia / Moldova
    Ibanez Resian Adrian / Finlanda
    Dolav Vanya Jakob / Istrael
    Zhu Minjia / China
    Florea Sitja Maria / Spania
    Iordache Georgeta / Romania
    Tang Yun / China
    Sun Minxian / Spania
    Khakhamov Dmitry / Romania
    Gocan Andrei / Romania
    Chen Catharina / Norvegia
    Wang Jiamin / China
    Boursier Benjamin / Grecia
    Blues Radio Budapest / Ungaria
    Ximo Tebar & Ester Andujar / Spania
    Antonio Flinta Trio / Italia
    Larry Franco Quartet / Italia
  • 2006
    Puia Dorinel / Romania
    Severe Raphael / Franta
    Abramovici Alexandru Sorin / Romania
    Engin Cagdas / Turcia
    Maria Wilhelmina du Toit / Africa de Sud
    Poptean Razvan Cosmin / Romania
    Deak Sandor / Romania
    Eduardo Moguillansky / Argentina
    Elia Marios / Cipru
    Pelzel Michael / Elvetia
    Prete Paolo / Italia
    Yamamoto Kazutomo / Japonia
    Martinez Burgos Manuel / Spania
    Noda Kentaro / Japonia
    Rosenberger Katharina / Elvetia
    Kravtsov Lev / Federatia Rusa
    Iancu Teodor Sorin / Romania
    Sirbu Francesca Gabriela / Romania
    Botac Alexandru Cadmiel / Romania
    Kazantsev Timofey / Federatia Rusa
    O'Shea-Farren Sebastian / Irlanda
    Shi Wenting / China
    Ritivoiu Mihai / Romania
    Plesanovs Rihards / Letonia
    Mitrea Florian / Romania
    Debicz Aleksander Jan / Polonia
    Butnaru Andreea Laura / Romania
    Sedrakyan Margar / Armenia